top of page

E jak EFEKT STREISANDEfekt Streisand

W praktyce: Usuń coś kłopotliwego z Internetu, a przekonasz się, że rozpoczniesz tym samym lawinę dyskusji, komentarzy i masowej ponownej publikacji na wielu innych stronach tego niechcianego materiału :D

W teorii: Nazwa zjawiska, gdzie w skutek próby usunięcia (cenzurowania) treści zamieszczonej w Internecie dochodzi do jej błyskawicznego upowszechnienia. Nazwa wzięła się od zdjęcia domu Barbry Streisand, które trafiło na niszową stronę, a w skutek prób usunięcia lotem błyskawicy obiegło świat.

Dlaczego tak się dzieje? Bo skoro chcesz coś usunąć, to było tajne, a kto nie chce zobaczyć czegoś tajnego? :P Bo Internet rządzi się własnymi prawami i jednym z nich jest fakt, że jeśli coś trafiło do sieci (jak sama nazwa wskazuje), to prawdopodobnie już tam zostanie.

Jak temu przeciwdziałać? Nie miej tajemnic, a Twoje sumienie niech będzie krystalicznie czyste :D lub Pamiętaj, że w Internecie toczy się burzliwe życie, które też dość szybko przechodzi na inne wątki. Zastanów się do jakiej liczby osób mogła dotrzeć opublikowana treść i czy czasem Twoje działanie nie sprawi, że dotrze do większej ilości osób – chyba nie chcesz być swoim własnym czarnym PRowcem?

A na zakończenie pamiętaj o starannie dobranej odpowiedzi na szambo burze, bez zbędnych emocji, bez zaczepek i utarczek – może burza zmieni się w lekki zefirek… ;)

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page